Oddział Dzienny Anima i Centrum Zdrowia Psychicznego.

Co mi dało uczestniczenie na Oddziale Dziennym Anima

oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Uczęszczam na psychoterapię indywidualną w PZP oraz byłem w oddziale dziennym  gdzie jest pomoc psychiatry, psychologa, psychoterapeuty, trapeuty zajęciowego, pielęgniarki. W każdej chwili możemy porozmawiać z tymi osobami o naszym problemie, o tym, co się z nami dzieje a z lekarzem psychiatrą również o lekach, które się zażywa, jeśli zajdzie potrzeba to pacjenci mają również terapię indywidualną.

Na oddziale dziennym mamy:

  • Terapię grupową
  • Terapię indywidualna
  • Terapię zajęciową
  • Choreoterapię, pracę z ciałem
  • Muzykoterapię, relaksacje
  • Psychoedukację, trening umiejętności społecznych

Od niedawna mamy też bibliotekę możemy sobie wypożyczyć książkę i czytać na oddziale lub wziąć do domu, mamy również akwarium z rybkami oraz komputer z którego możemy korzystać a gdy przychodzi wiosna zaczynamy pracę w naszym ogródku. Dzięki Centrum Zdrowia Psychicznego mamy również pomoc psychologa i pracownika socjalnego, ponieważ te 2-ie instytucję współpracują ze sobą i teraz jest o wiele prościej i łatwiej. Gdy nie było Centrum Zdrowia Psychicznego, wiem z własnego doświadczenia, że wtedy było coś trudniej załatwić u pracownika socjalnego, ponieważ w pewnym momencie rola Oddziału dziennego się kończyła nie, było współpracy między tymi instytucjami.

W Centrum Zdrowia Psychicznego, które znajduje, się w Centrum Psychiatrii Anima może przyjść każda osoba w kryzysie psychicznym lub choruj na zaburzenie psychiczne, najpierw w punkcie koordynacyjnym rozmawia ze specjalnie przeszkolona osobą (terapeuta środowiskowy), która jeżeli jest, taka potrzeba kieruje ją od razu, do psychologa psycholog psycholog rozmawia z tą osobą i decyduje czy wysłać ją do psychiatry, na oddział dzienny czy na leczenie zamknięte, opieka jest szybko w ciągu 48 godzin od zgłoszenia a najczęściej jeszcze w tym samym dniu. Osoba, która się zgłasza w taki sposób, jest cały czas prowadzona przez tego samego psychologa, która go przyjmowała, ma plan terapii i informacje gdzie się ma zgłaszać.

Centra Zdrowia Psychicznego, jak i opieka środowiskowa są bardzo potrzebne, ponieważ pomagają osobom z diagnozą choroby psychicznej lub w kryzysie psychicznym, a także ich rodzinom, ponieważ wiem, z własnego doświadczenia, a także z rozmowy z kolegami i koleżankami, że oni sami jak ich rodzice wstydzą się choroby psychicznej i nie mówią nikomu nawet bliskiej rodzinie. Oddziały dzienne, opieka środowiskowa i Centra Zdrowia Psychicznego są bardzo potrzebne, ponieważ pomagają w powrocie do pracy, ponieważ chcemy pracować to jedna z najlepszych terapii, ważny jest też powrót do nauki, do aktywnego życia, ponieważ każdy z nas chce mieć takie życie.

Opieka Środowiskowa i taka opieka:

Zatrudnieni są terapeuci o różnych specjalnościach: psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy, muzykoterapeuta, terapeuta środowiskowy, pracownik socjalny. 

Każdy pacjent przyjęty do Zespołu ma indywidualnie ustaloną opiekę terapeutyczną i realizowane są indywidualne programy terapeutyczne. Terapeuta utrzymuje także kontakty z rodziną chorego, środowiskiem pacjenta mogą oni liczyć na pomoc i radę i odpowiednimi placówkami leczącymi (szpital, poradnie) oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi.

W formie ZLŚ spotkania odbywają się zarówno w siedzibie Zespołu, jak i w domu pacjenta. Jeżeli psycholog, lekarz psychiatra, pracownik socjalny jedzie do osoby, która potrzebuje pomocy to później już prowadzi ją cały czas tak było również ze mną u mnie też był psycholog, który mnie prowadzi do tej pory dzięki temu zna mnie bardzo dobrze i ja się czuję bardzo dobrze, pewnie, ponieważ znam mojego psychologa prowadzącego, dzięki czemu bardzo dobrze się mi z nim rozmawia.

Klub Pacjenta.

Mamy 2-wa Kluby Pacjenta 1. w Rzeszowie i 2. w Kolbuszowej. Pierwsze spotkanie Klubu Pacjenta odbyło się 2011r, najpierw organizowane było co miesiąc. Po rozmowach z pacjentami wynikła potrzeba zwiększenia spotkań do cotygodniowych, poza stałymi spotkaniami organizujemy „Andrzejki”, „Wigilię”

Klubowicze spotykają się również w ramach zajęć terapeutycznych, ponieważ pracują i chcą się spotkać z osobami, którymi wcześniej chodzili na oddział a, na przykład nie mogą w innym terminie, ponieważ pracują. Do Klubu Pacjenta może przyjść każda osoba z przychodni i która się do nas zgłosi.

Na zajęciach terapeutycznych robimy różne rzeczy, razem z terapeutami, kwestujemy na Kiermaszach Świątecznych. Różni ludzie pytają się nas czy mamy jakieś fajne rzeczy, ponieważ się im podobają to, co robimy na terapiach. Robimy to po to, żeby wychodzić do ludzi i nie wstydzimy się tego Jesteśmy na równi ze sobą, jest luźna atmosfera. Za zarobione w ten sposób pieniądze organizujemy wycieczki, wyjście do kina czy spotkania. Mamy ze sobą kontakt dzwonimy do siebie rozmawiamy, nawet jeżeli na drugi dzień zobaczymy na oddziale. Mamy też stronę Klubu na facebook’u i ją wspólnie redagujemy;

 

O sobie.

Uczestniczenie na Oddziale dziennym pomogło mi w codziennym życiu. W taki sposób, że mam większą pewność siebie, lepiej nawiązuję rozmowę i znajomości, lepiej znam swoje mocne i słabe strony, rozwinąłem też swoje zainteresowania takie jak fotografia i historia, zacząłem również czytać książki, wcześniej sprawiało mi dużą trudność załatwianie różnych sprawy np. urzędowych,

Przestawiłem się z:

  1. Z nie mogę, na mogę.
  2. Z nie zrobię, na zrobię.
  3. Z nie chcę, na chcę.
  4. Z nie uda mi się na uda.

Dowodem na to, że terapia na oddziale dziennym oraz w Centrum Zdrowia Psychicznego mi bardzo pomaga. Jest to, że teraz mówię do państwa, mimo że mam dużą tremę, ale i tak postanowiłem, że opowiem o tym wszystkim, bo jeszcze jakiś 1 rok temu nie byłoby mowy o tym. 4-ry miesiące temu zaraziłem się Koronawirusem i cały czas miałem opiekę psychologa Pani Marty Serafin, która jest moim terapeuta od ponad 20. lat i cały czas tylko ona mnie prowadzi, co jest bardzo ważne, ponieważ wie o moim stanie psychicznym wszystko i nie muszę terapii zaczynać od nowa z inny terapeutą. Rozmawiała ze mną przez telefon i Skype, pisałem też SMS-y wszystko to mi pomagało w zdrowieniu, gdy tylko wyzdrowiałem, przyszedłem na oddział dzienny. Dzięki pracy z terapeutami i lekarzem psychiatrą Anną Wołkanowką, która również prowadzi mnie od samego początku i dzięki temu zna mnie bardzo dobrze. I dlatego doszedłem do tego miejsca, w którym teraz jestem i mówię do osób, które mają wpływ na Polską Psychiatrię. Dziękuję.

 

Słowniczek:

PZP – Poradnia Zdrowia Psychicznego.

ZLŚ – Zespół Leczenia Środowiskowego.

PZK – Punkt Zgłoszenia Koordynacyjnego.

CZP – Centrum Zdrowia Psychicznego.

POZ – Podstawowa Opieka Zdrowotna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *